Menu
Blog
Právě čtete: Jak volit v komunálních volbách
Sdílejte článek:

Jak volit v komunálních volbách

V letošních komunálních volbách rozhodujeme, kdo bude spravovat naše město v následujících čtyřech letech. V komunálních volbách můžete volit napříč všemi kandidátkami.

22. 9. 2022
  |  
5 minut čtení
  |  
Sdílejte článek:

Každý volič obdrží jeden volební lístek pro volbu zastupitelů na magistrá a jeden pro městký obvod. Na každém budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Volič může volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran.  Ale pozor: pro každý obvod je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů.

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. 

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy. Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

A tak můžou nastat paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

A proto, aby jste nepromarnili svůj hlas a volili jste odpovědně - volte prosím celou kandidátku Společně Ústí nad Labem.

Další články